AkbabaNezaketsiz ve ahmak insanla tabir edilir. Akbaba kuşu tutmak hastalığa, Bir yerleşim alanına akbabaların girdığını görmek, oranın istila edilmesine, Bir hastanın evinde akbaba görmesi ölümünün yaklaşmış olduğuna, Sanat ehli kişinin akbaba görmesi menfaatta, Akbaba sürüsü işsizliğe, serkeşliğe, korku ve sıkıntıya delalet eder.

Kalbi kötülükle dolu düşmanı işaret eder. Akbaba gagalarsa, maddi ve manevi zarar görür.

Rüyada akbaba görmek miskin, zararsiz bir yabancı adamla tabir olunur. Yaninda akbabanin etinden, tüyünden, kanatlarından bir şeyin bulunduğunu görenin, fakir ve garip bir kimseden eline bir miktar mal veya başka bir şey geçer. Bir rivayete göre, o adam yüzünden sevap kazanir. Akbabaya bindığını gören, gurbete gider ve fakirlesir. Yaninda bir akbaba yavrusunun olduğunu görenin çocuğu fakirlesir. Disi bir akbaba aldığını gören, fakir bir kadınla evlenir. Kirman-i demistir ki: rüyasında kendisine bir akbaba verıldığını gören, hayır ve selamet ile dindar ve fakir bir topluma başkan olur. Akbabanin sesini işitmek, keder ve sıkıntıdan kurtulmaktir. Bir başka rivayete göre de: Akbaba Kuşunu gece uyurken rüyada görmek, ahmak ve anlayissiz bir insana, gündüz uyurken görmek ise hastalıklara işaret eder. Bir kimse rüyada akbaba Kuşunu tuttugunu görürse, çok kanli bir kavga veya savasta bulunur ya da şiddetli bir hastalığa yakalanır. Hasta bir kimsenin rüyada kendi evinde bir Akbaba Kuşunu görmesi, ölümüne işarettir. Akbaba Kuşlari, işsiz kimselere, haram kazanç ile meşgul olan hirsizlara, ya da kötü söz isitmeye işaret eder. Rüyada görülen Akbaba, rüya sahibinin erisecegi korku ve vahsete işaret eder. Bir kimse rüyada birçok akbaba Kuşunun bir şehire girdığını görse, o şehir halkına haremkes, sefih (eğlenceye düşkün) ve alçak bir takim asker girer. Hasta bir kimse rüyada kendi evinde bir akbaba Kuşu görse, o hasta ölür yahut hastalığından dolayı ölüme yaklaşır. Rüyada tabak, çanak, çömlek ve testi gibi seyleri imal edenler ve şehir haricindeki sanatkarların akbaba Kuşunu görmeleri, hayır ve menfaate, doktorlar ve hastalar için şerre delalet eder. Akbaba Kuşlari düşmana, şehirde yasamayan sefil, alçak ve asaletsiz bir kavmin girmesine delalet eder. Akbaba Kuşlari issizlerden, ölü yikayanlardan ve kabirleri mesken eden taifeden bir takim kimselere delalet eder. Akbaba Kuşlari, duvarlar arasında ve haram kazanç ile meşgul olan hirsizlara ayrılık ve vahsete, mamur yerin harabina ve kötü söze delalet eder.

Nezaketsiz ve ahmak insanla tabir edilir. Akbaba kuşu tutmak hastalığa, Bir yerleşim alanına akbabaların girdığını görmek, oranın istila edilmesine, Bir hastanın evinde akbaba görmesi ölümünün yaklaşmış olduğuna, Sanat ehli kişinin akbaba görmesi menfaatta, Akbaba sürüsü işsizliğe, serkeşliğe, korku ve sıkıntıya delalet eder.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir