KüpRüyada küp görmek, evin esas idarecisi olan kadın ile tabir olunur. Kirmaniye göre, çöl ve sahrada küp görmek defineye; evde küp görmek zengin ev hanımına delalet eder. Evinde bir küp olup içindekinden halkın faydalandiklarıni gören, hayır işlerine harcamak için mal toplar. Bir başka rivayete göre de: Rüyada küp görmek, hanıma ve mal yigmaya işarettir. Rüyada görülen küp, evin idarecesine, onun mahzen ve dükkanina ve gebe hanımına işarettir. Küp. hür bir kadındir. Ondan su içmek için su istediğini ve on görse, hile ile bir mal elde eder ve o malı hanımına emanet eder. Şarap küpü, hazine bulmaktir, içinde su bulunduğu halde bir evin içindeki küp, zengin ve gamli bir kadındır Yol, üzerinde yapılan musluktaki su küpü, Allah yolunda çok infakta bulunan bir adamdir, içinde sirke olan küp takva sahibi bir adamdir, içinde kaymak olan küp, mal sahibi bir adamdir. içinde tarhana olan küp hasta bir kimsedir. Rüyada dinde bir küpü kinîdığını gören kimse hanimini boşar.

Adi küp zina eden kadına, Küp evin idaresine, mahzenine, dekkana, hamile kadına, Şarap küpü hazine bulmaya, İçinde su bulunan küp zengin ama hüzünlü bir kadına, İçinde sirke bulunan küp takva ehli insana, İçinde kaymak bulunan küp artarak bereketlenen maala, İçinde tarhana bulunan küp hastalıklı bir kimseye, Su küpü ( yahut damacana) karı veya kocaya, evin idaresine, mahzene yahut dükkana, Elinde küpün kırılması hanımı boşamaya delalet eder.

Yiyecek dolu küp, servet, akıl almaz zenginliktir. Küp kırmak ise eş veya sevgiliden ayrılmayı temsil eder.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.