Hicri Aylar1: Muharrem eğer rüya, bu ayda görülürse, bu rüya hatasız salih bir rüyadir. Rüyada Muharrem ayim görmek, sıkıntıdan, hapislikten kurtulmaya ve hastalıktan sifa bulmaya işaret eder. Gurbette olan insan rüyasında muharrem ayim görse, vatanina döner. eğer rüya sahibi günahkar ise, tevbe eder. Çünkü o ayda Adem (A.S.)in tevbesi kabul edilmiştir. Rüya sahibi çocuğunun olmasıni arzu ediyorsa, salih bir çocuğu olur. Rüyayı gören sıkıntıda ise, bundan kurtulur, düşmani varsa düşmanından emin olur. Bazen de rüya sahibi bidat ve sapıklıktan dönmekle Allaha tevbe eder ve günahlarından kurtulur. Rüya sahibi memuriyetten aynimissa, tekrar memuriyete döner. eğer rüyayı gören fakir veya hasta ise, hastalıktan sifa bulur ve Allah-u Teala onun fakirligim giderir.

2-Safer: Safer ayinda görülen rüya, pek makbul sayilmamistir. Keder ve uzun tu içinde bulunan bir kimsenin rüyada safer ayim görmesinde bir zarar yoktur. eğer rüyayı gören hasta olursa, sifa ve sıhhat bulacağına, keder ve üzüntüden kurtulacağına işaret eder.

3-Rebi-ül Evvel: Bu ayı rüyada gören kimsenin kazanç ve ticareti sürekli ve karli olur. Sevinç ve ferahlığa erişir. Bu ayda görülen rüyalar sahih olup, rü yayi görenin sallh bir erkek çocuğu olur. Rüya bu ayda görülmüs ise, iyiliği emredtp kötülükten sakindiran bir devlet adamı müjdesi alır.

4: Rebi-ül Ahır: Bir kimse rüyasında bu ayı görse, düşmanına galip gelir, alim ve çok cesur bir oglan çocuğu olur.

5-Cemaziyel Evvel: Bu ayda bu rüyayı gören kimsenin, işlerinde durgunluk olur ve alisveris istegi azalir. Rüyada Cemaziyelülaayınıgören kimse, kizim veya hanımını kaybeder. Zira Peygamberimizin kızı Hz. Fatimatüz Zehra (rha), bu ayda vefat etmistir.

6-Cemaziyel Ahır: Bu ayda görülen rüyaların hükmü umumiyetle çikmaz. Rüya hayirda olsa, ser de olsa böyledir.

7-Receb: Bu ayda görülen rüya, kuvvetli olur, hayır kapılari açilir veseyler hayırlara dönüsür. Tabirci, Recep ayinda görülen rüyayı hayırla tabir etse, aksi çikmaz. Bir kimse rüyada recep ayim görse, şerefe meziyete işaret eder. Zira Resülullah (SAV.), o ayda miraca çıkmıştir.

8-Şaban: Bu ayda görülen rüya hayra işaret ederse, ayıptan beri olur, büyük ve hayn çogalir. eğer ser olursa, gecikir ve doğru çikmaz. Bir kimse rüyasında saban ayim görse, o devlet adamlarınin azledileceğine işaret eder.

9-Ramazan: Bu ayda bütün kötülük kapılari kapanir ve görülen hayırlı rüya çabuk çıkar. Ramazanda görülen çirkin rüya sıhhatli değildir. Ramazandaki hayırlı rüyanın hükmü gecikmez, serlisinin hükmü ise, gecikir ve tabir de edilmez. Bu ayda görülen rüyada inançsiz insanın durumu, mümininkinin tersidir. Gayesiz insanın gördüğü rüya, kötülükten başka bir şey değildir. Bir kimse rüyada ramazan ayını görse, bu bereket, hayır, iyilikle emredip kötülükten nehyetmeye işaret eder. eğer rüyayı gören ilim veya Kuran ögreni yorsa, buna muvaffak olur. Çünkü Kuran ı Kerim bu ayda nail olmuştur.

10-Şevval Ayı: Bir kimse rüyada sevval ayim görse üzüntülerden kurtulmaya, ferahlık ve sevince işaret eder. Zira sevval ayı bayram ayidir.

11-Zilkade: Bu ayda görülen rüyalarda pek hayra yorumlanmaz. Yolculuga çıktığını gören kimse, sefere çikmasin.

12-Zilhicce: Rüyada Zihhicce ayinda olduğunu veya kurban kestiğini veyahut kurban bayram namazı kıldığını gören kimsenin, bu rüyasi borçlarim ödemesine, yaptığı adaklari yerine getirmesine, tevbe etmesine ve sapıklıktan sonra hidayete erişmesine işaret eder. Bazen de bu rüya, alimlerin kaybedilmesine ve devlet adamlarınin görevlerinden ayrılmasına işaret eder.

Bakınız; Yılın Ayları.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.