ÇömlekToprak çömlek komşularına hayrı dokunan cömert insana, Boş ama temiz çömlek kazançlı ve iyi geçecek yolculuğa yahut kadına delalet eder. (Ayrıca Bakınız; Çömlekçi, Çanak, Kab, Tabak,Tencere, Tava.)

Çömleğin içinde et varsa, güzel işlere yorulur. Çömlekçi görmek, iyi bir mevkiye gelmek demektir.

Çömleğin içinde et varsa, güzel işlere yorulur. Çömlekçi görmek, iyi bir mevkiye gelmek demektir.

İçi dolu çömlek, kimseye haber vermeden yapılacak işin çok kazanç getireceğine işaret eder. Ayrıca çömlek sır, gizlenmesi gereken esrarlı durumdur.

Çömlek, rızk ve geçimle ilgilidir. Rüyasında bir çömlegi olduğunu görmek, malının ve parasınin artacağına de-lildir. Bir çömlekte her hangi bir şeyi sakladığını görmek, eline ge-çecek parayı tasarruf edeceğine ve böylece siki, siki saklayacağına delalet eder. Bir başka rivayete göre de: Rüyada çömlek görmek, nimetlerini komsu ve insanlardan gizlemiyen adama işarettir. eğer çömlek bakirdan olursa fakir bir kadına. Bazen de iş hususunda can sikacak derecede israr etmeye ve sırları gizlemeye işarettir. Çömlek, bazı kere de dogum ve düsük yapan kadına, yolculuk ve hayvana işarettir.

Toprak çömlek komşularına hayrı dokunan cömert insana, Boş ama temiz çömlek kazançlı ve iyi geçecek yolculuğa yahut kadına delalet eder.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir