CihadRızık genişliğine, izzet ve şerefe nail olmaya, Cihada gitmek faziyet ve zenginliğe, ahirette yüksek derecelere ermeye, Cihad nefişle barışık olmamaya, nefsin arzu ve isteklerini yerine getirmeyerek insan-i kamil olmaya; Cihaddan kaçtığını görmek zillet ve aşağılanmaya, yoksululk ve mihnete delalet eder. (Ayrıca Bakınız; Gaza, Harp.)

Rüyada cihad etmek çoluk çocuğunun rızkım temin etmek için gayret göstermeye, güzel isimle medh edilmeye işaret eder. Bazı tabirciler, cihad, rızkın genişliğine işaret eder dediler. Bazı kere de hayır ve sevap yoluna gitmeye, aşı ve inatlarla münakaşa ve mücaddeye isa ret eder. Bir kimse cihad etmeye gittiğini görse, fazilet ve zenginlige, ahirette yüksek derecelere işarettir. Allah yolunda savasip inançsizlarla dövüstüğünü görse, evlad ve ailesi hususunda gayret içinde bulunur. Kendisini silah ile beraber harbediyor görse, namazim kılan, zekatim veren gayretli bir Müslüman olduğuna işaret eder. Birtakim kimselerin cihad için yola çıktıklarim görse, o kimselerin, kurtuluşa, zafere, makam, izzet ve kuvvete erismelerine işaret eder. Kilicim sağa sola sallayarak tek basma düşmanla dövüştüğünü görse, o kimse düşmanlari üzerine nusret ve zaferle galip gelir. Allah yolunda öldürüldügümi görmek, rahat ve sevince ve kolaylıkla rızka nail olmaya işaret eder. Harp içerişinde olduğunu fakat harpten yüz çevirdığını gören kimse, aile ve akrabaları hususunda cehd ve gayretim, onların hallerim islah için gösterdigi çalışmasini terk eder, dininde bozukluk meydana çıkar ve dünyada sülalezinde ayrılık ve dağınıklik meydana çıkar. Harbi kazandığını gören kimse ticaret ve kazancında faiyda görür. Rüyada din düşmanlari ile cihad, zelim ve münafiklarla muhalefet ve düşmanlığı ve onlara galip gelmeye işaret eder. Rüyada, denizde yapılan cihad, fakirliğe, korkuya ve zayiflığa, helak olmaya, iki düşman arasina düsmeye, iki taraftan korkuya, yahut deniz ve denizin işaret ettiği kimseden rizik talep etmeye işarettir. Rüyada azginlarla savasmak etmek, din veya anneler ve babalar için imdat ve yardıma yahut hanımı için kiskançlığına işaret eder. Rüyada azgin ve zalimlerin taraftari olduğunu görenin anne babasına muhalefet edeceğinden yahut kendisinin itaat etmesi ve boyun egmesi lazım gelen itaatten çikmasindan veya namazim terk etmesinden korkulur.

Rızık genişliğine, izzet ve şerefe nail olmaya, Cihada gitmek faziyet ve zenginliğe, ahirette yüksek derecelere ermeye, Cihad nefişle barışık olmamaya, nefsin arzu ve isteklerini yerine getirmeyerek insan-i kamil olmaya; Cihaddan kaçtığını görmek zillet ve aşağılanmaya, yoksulluk ve mihnete delalet eder.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir