Balık ağıBalıkçılar için sıkıntılı ava, KorKuşu olan için bunun artasına, KorKuşu olmayan için can sıkıntısına, Deniz yolcusu için ağ görmek yolculuğun sona ermesine, Balık ağına düşmek ya da tuzağa yakalanmak hapis, hastalık, malın müsaderesine ve farkı mizaçta kadınla evlenmeye; düştüğü tuzaktan kurtulmak bunlardan kurtulmaya delalet eder.

Balik agi görmek, helal mal kazanmak için uğraşmaya, bir rivayete göre de hile ve tedbir ile tabir olunur. Denize veya dereye bir ag atip balık tuttugunu gören, tedbirinden faydalanir ve eline helal para geçer. Agini boş çıkardığını gören, bu tedbirinden bir şey elde edemez. Aginin yirtildığını görenin işi bozulur. Bir başka rivayete göre de: Rüyada aga sahip olduğunu görmek, hileye, rızka, ilme, isteğine kavuşmaga ve düşmani yenmege işaret eder. Rüyada balık agma düstüğünü veya bastiğini gören kimsenin, hapse girmesinden, hastalığa yakalanmasindan, mizacina uymayan bir kadını almasindan korkulur. Balik agi, korku içinde bulunan kimse için, siddete, kölelige ve geçimini agla temin edenlerin mesakkate düşeceklerine işaret eder. Balik agi, üzüntüsü olmayan kimse için hapse ve can sikilmasina işaret eder. Yolcu olan kimsenin ag görmesi, bahusus deniz yolcusu ise yolculuğundan döneceğine işaret eder. Balik agi gamli kederli kimsenin gam ve kederinin artmasına, avci için hayır ve menfaate işaret eder. Balik aginin bir parçasini kaybeden kimse için de hayra işaret eder, dediler.

Balıkçılar için sıkıntılı ava, KorKuşu olan için bunun artasına, KorKuşu olmayan için can sıkıntısına, Deniz yolcusu için ağ görmek yolculuğun sona ermesine, Balık ağına düşmek ya da tuzağa yakalanmak hapis, hastalık, malın müsaderesine ve farkı mizaçta kadınla evlenmeye; düştüğü tuzaktan kurtulmak bunlardan kurtulmaya delalet eder.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir