Azrail (a.s.)Ölüm meleğini görmek önemli olaylara, toplumda görülecek olumsuz gelişmelere; Onu güleryüzlü görmek şehit olmaya yada imanla ölmeye, Asık çehreli görmek tövbe etmeden ölmeye, Onunla güreşip yenilmek ölmeye, galip gelmek hastalıktan kurtulmaya, Onun elinii öpmek mirasa, Onun suretine girmek zorlu işleri başarmaya, Onu bir yerde gezinirken görmek toplumun her bireyini etkileyecek gelişme ve olaylar delalet eder.

Azraile selam vermek, bu dünyada daha çok çekeceğiniz var anlamına gelir. Azraili can alırken görmek, uzun bir hayat yaşacağınıza işarettir. Azraili gülerek görmek, acısız bir vefat; kızgın görmek acı çekerek ve ızdırap içinde öleceğinize işarettir.

Büyük ve yüce meleklerden biri olan Azraili (AS) rüyada görmek, eğer güler yüzlü görülmüs ise, uzun bir ömür yasayacağına; asik suratli olarak görülmüs ise, günahlarınin çok olduğuna ve tövbe etmesi gerektiğine işarettir. Azraili çok hiddetli görmek ölümünün yakın olduğuna delalet eder. Rüyada Azrail?in elini öptüğünü görmek, bir büyük mirasa konacağına; onun yüzünün mimiklerinin degistiğini görmek, kadir ve kiymetinin yüksek olduğuna ve Cenabi Hakk katinda makbul bir kul olduğuna yorumlanır. Bir başka rivayete göre de: Rüyada azrail (A.S.)i güler yüzlü görmek, sehid olmaya işaret eder. Öfkeli bir halde görmek ise, tevbe etmeksizin ölmeye işaret eder. Rüyada azrail (A.S.) ile gürestiğini veya ona galip geldığını gören kimse, hastalıktan kurtulur. Azrail (A.S.)in, kendisine galip geldığını gören kimse ise, ölür. Bazı tabirciler, rüyada azrail (A.S.)i gören kimse, lüzumlu olan bir ise girer, dediler. Bazı tabirciler ise, o kimsenin bu rüyasi büyük bir korkudur, dediler. Ya da o kimsenin eliyle büyük işler meydana gelir. Azrail (A.S.)in elini öptüğünü gören kimse, bir mirasa konar. Azrail (A.S.) i görmek, cemiyeti dagitma ve hiç bir kimseyi himayesi altında tutamamaya, hastaların ölmesine, binaların yikilmasina, yangin çıkmasına, korkunç haberlere işaret eder. Bazı tabirciler Azrail (A.S.) i görmek, bazen de borçlara, kazancın durgunluguna, işsiz kalmaya ve çalışmamaya işaret eder, dediler. Azrail (A.S.) i görmek hapse, halkı bozmaya, ilmi unutmaya, namaz kilmamaya, zekat vermemeye ve yapılması gerekenleri yerine getirmemeye işaret eder. Azrail (A.S.) i görmek, ailesinden ayrılmaya, kıtlık olmasına, ziraat ve meyve yerde görülen afetlere işaret eder.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir