ArpaBedenle kazanılacak maldır. Arpayı buğdayla değişmek, değerli bir şeyi daha az değerli olanla değiştirmeye, Arpa satın almak mülke, Arpa ekmek İlahı hoşnutluğa ermeye, Arpa biçmek hac ve zekat gibi malı ibadetleri yerine getirmeye, Yaş ya da kuru arpa bolluğu sıhhat ve afiyettir. (Ayrıca Bakınız; Ekin Ekmek.)

Arpa yemek arkadaşlarınızla kavga edeceğinize; arpa ekmeği zenginliğe; arpa tarlası, kısmete ve bolluğa; yaş arpa, çok kazanca; arpa biçmek, mal almaya ve hacca gitmeye yorulur.

Arpa yemek arkadaşlarınızla kavga edeceğinize; arpa ekmeği zenginliğe; arpa tarlası, kısmete ve bolluğa; yaş arpa, çok kazanca; arpa biçmek, mal almaya ve hacca gitmeye yorulur.

Avucunda arpa olduğunu gören erkek, paraya kavuşur. Genç kızlar içinse büyük bir kısmet demektir. Genç bir kadının avucundaki arpa ise doğacak yeni bir çocuğu müjdeler. İri ve açık renkli bir arpa zenginlik, kısmet veya çocuğun hayırlı olduğunu müjdeler. Arpalar küçük, koyu renk veya bozuksa kısmette bir hayırsızlık var demektir. Tarlada boy atmış arpayı gören kişi ise muradına erecek demektir.

Rüyada arpa görmek hayırlıdır. Bir tarlada arpa ektiğini görmek hayır ve iyilik için bir cemiyete gireceğine, sararan arpa basaklarıni toplayıp demet yaptığını görmek, yaptığı iyiliklerden ötürü kendisini bir cemiyete başkan seçeceklerine; Arpa basaklarıni bir degirmende ögüttüğünü görmek, yaptığı hayirların Allah (C.C.) katinda makbul olduğuna ve büyük sevap yazildiğına işarettir. Bazılarına göre; rüyada arpa ektiğini veya bir tarladan arpa biçtiğini görmek yakında tehlikeli bir hastalığa yakalanacağına işarettir. Arpayi çuvallara koyup taşıdığını görmek, bulunduğu yerde salgın hastalık çıkacağına delalet eder. Ibni Şirine göre; rüyada arpa görmek mala delalet eder. Bir rivayete göre arpa beyaz olduğu için gümüş para ile tabir edilir. Rüyada eline arpa geçtiğini görmek, eline mal geçeceğine işarettir. Kuru, yas veya haslanmis arpa yediğini gören hayra erer. Kendisine arpa hediye edildığını veya verıldığını görmek, kuvvete, sağlığa ve hayra eriseceğine delalet eder. Ebu Sait el-Vaize göre; rüyada arpa görmek beden sağligi ile birlikte mal veya kısa ömürlü evlada işarettir. Caferi Sadika göre (r.a); rüyada arpa görmek rızkla birlikte çok maldir. Rüyada arpa satın aldığını gören, ahreti dünyaya tercih eder. Satildığını gören ise dünyayi ahrete tercih eder. Ibni Kesire göre; arpa helal mala, hayır ve menfaate delalet eder. Iyi veya kötü her hali buna göre nispet edilmelidir. Bir başka rivayete göre de: Rüyada arpa gören, az bir mesakkatle elde edilecek helal rızka işaret eder. Arpa aldığını görenin, alim bir çocuğu olur. Ancak o çocuğun ömrü kısa olur. Bazı tabirciler arpa, beden sağligiyla meydana gelecek maldir, dediler. Rüyada saticidan arpa almak, büyük bir mülke, zamaninda arpa biçmek, onunla hac ve zakatin ifa edilmesi lazım gelecek bir malın eline geçeceğine işaret eder. Rüyada arpa eken kimse Allah-u Tealanin rızası olan işi yapar. Arpa üzerinde veya arpa ekili bir yerde yürüyen kimse savasa katalacağına işarettir. Rüyada arpa ekmek, kulların ibadetleridir.Rüyada Buğdayi arpa karsiliginda sattığını gören kimsenin, Kuran ı unutarak şiirle meşgul olduğuna delalet eder. Arpa üzerinde veya arpa ekili bir yerde yürüyen kimse cihadda bulunur.

Arpa görmek, berekettir , memnuniyet duyacağınız bir olayın gerçekleşeceğine işarettir.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir