AlevAteş maddesine bakınız.

Rüyada harlı bir alev görmek, önceleri kötü giden bir işin sonradan düzeleceğini gösterir. Alevle bir yerinin yanması, tıbbi bir operasyona işarettir. Yangın alevi, iyi bir haberin işaretidir.

Rüyada harlı bir alev görmek, baştan kötü giden bir işin zamanla düzeleceğini gösterir. Alevle bir yerinin yanması, tıbbi bir operasyona işarettir. Yangın alevi, iyi bir haber alınacağı demektir.

Alev, ani ve şaşırtıcı haberdir.

Rüyada alev görmek Allah (C.C) Hazretleri tarafından bir uyarmadir. Böyle bir rüyayı gören dünyada işledigi günahları affettirmek için daima dua etmeli ve tövbeye varmalidir. Bir başka rivayete göre de: Rüyada ateş görmek, müjde, korku, harp, azap, hapis, zarar, günah ve berekettir. Ses çıkararak agaçlari yakan alev ve kivilcimli ateş gören yaktigi miktarca bir alimin ölümüyle orada çikacak fitnedir. Karanlik bir gecede halka göstermek için ateş yaktiğini gören kimse, halkın onunla hidayete erisecekleri bir ilme nail olur. Karanlik olmadığı halde yol üzerinde ateş yaktiğini gören kimsenin bidat ve sapıkça olan bir iş yaptığına işaret eder. Ates gündüzün harp ve fitneye, gece ise ünsiyettir (alışkanlık) denilmiştir. Rüyada kış gününde ateşte isindığını gören kimse, Cennete gider. Rüyada ateşe girdığını ve orada azap edildığını gören kimse, malca zarar eder veya o şahıs, Cenhenneme girmesine sebep olacak bir günah işler. Rüyada ateşe girdığını ve ateşin azabini tattiğini gören kimse, bir fitneye düşer. Bir kimse rüyada, insanların başına toplanmış olduğu alevli olan bir ateş görse, onların bereket ve bolluğa nail olmalarına işaret eder. Rüyada isinmasi için veya başkasini isitmasi için ateş yaktiğini gören kimse, faydalanacagi bir şeyi tahrik ederek fakirlik ve ihtiyacini giderir. Ates üzerinde et kizarttiğini gören kimse, halkın giybet etmesini gerektiren bir şeyi tahrik eder. Veya kendisi halkı giybet eder. Kizartilmis o etten yiyen kimse, az bir rızka işarettir ve ona büyük bir keder isabet eder. içerişinde yemek olan bir kabi ateş üzerinde kaynattiğini gören kimse, ev iş lerine bakan bir kimse tarafından gelecek menfaattan uzak kalır. Rüyada kendisine ateşin hararetinin dokunduğunu gören kimse, halkın diline düşer ve halkda onun giybetini yaparlar. Faydali ve parlak ateş korku halinde bulunan kimse için emniyet ve devlet adamına yaklasmaktir. Bir kimsenin rüyada kapısının önünde dumansiz ateş yandığını görmesi, hacca gideceğine işaret eder. Rüyada evini ateşle yaktiğini gören kimsenin, evi harap olur. Evli olan birisi rüyada tandir ve tandirda da yanmis ateş görse, hanımı hamile kalır. Rüyada evine ateş düstüğünü gören kimse, ucuzluk, bolluk ve çokça nimete kavuşur. Rüyada bir dag başında ateş yaktiğini gören kimse, Allah (C.C.)a manen yaklaşır. Bir kimse rüyada kendisine ateşin dokunduğunu ve kendisini yaktiğini görse, o sahsa yapılan vaad yerine getirilir. Bir kimse ateşle mahsulattan bir şey yaktiğini görse, yaktigi şeylere zam gelir. Atesin bir eşya veya kumaş parçasi üzerine düsmesinin tabiri de böyledir. Rüyada evinden bir ateş çıktığını gören kimse, memuriyet, ticaret veya bir zanaatta kuvvet ve yardıma nail olur.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir